Co to jest fundusz awaryjny?

Każdy specjalista z zakresu finansów osobistych podkreśla konieczność stworzenia sobie funduszu awaryjnego lub inaczej poduszki finansowej. Jest to fundusz na tzw. czarną godzinę, czyli np. utratę pracy, konieczność poniesienia większych wydatków na leczenie czy naprawę jakiegoś sprzętu. Przyjmuje się, że optymalnie fundusz awaryjny powinien pokryć równowartość sześciomiesięcznych wydatków. Niektórzy jednak mają ten fundusz o wiele większy.

Znajdź najwyżej oprocentowane depozyty: Ranking lokat – TopLokatyBankowe.pl

Zgromadzenie takiego funduszu może nie być łatwe, szczególnie dla osoby nieprzyzwyczajonej do oszczędzania. Jest jednak tak ważne, że trzeba zdecydować się na systematyczne oszczędzanie swoich pieniędzy. Odłożenie pieniędzy to zawsze rezygnacja z zakupu czegoś, ale lepiej mieć zabezpieczenie finansowe niż spełniać jakieś swoje zachcianki.

Kiedy będziemy posiadać finansową poduszkę i pojawi się niespodziewany wydatek lub co gorsza utrata pracy, z pewnością docenimy swoją przezorność. Nie będzie trzeba prosić o pożyczkę, brać kredytów z banku czy korzystać z pierwszej propozycji pracy, jeśli będzie się na bezrobociu. Dla osób tworzących fundusz bezpieczeństwa wskazane jest oszczędzanie na koncie oszczędnościowym.

Wysokie oprocentowanie ochroni oszczędności przed inflacją, a pieniądze będą zawsze pod ręką. Nie wybiera się natomiast tych rodzajów inwestycji, które zamrażają kapitał, gdyż pieniądze mogą być potrzebne nagle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *